zzz
 
Kaftanları tıklayarak hangi kaftanlardan hangi halıların yapıldığının örneklerini görebilirsiniz...
  Bu web sitesindeki tüm halı ve kilim modelleri patentlidir ve kullanım hakkı sadece Klasik Halı A.Ş.'ye aittir. Klasik Halı'nın her türlü tazmin hakkı saklıdır.  
 

Kaftan: Osmanlı İmparatorluğu'nda hanedan mensupları tarafından giyilen uzun giysi. İpek ve altın sim gibi kıymetli malzemeleri ve anlamlı desenleriyle büyük bir ustalık gerektiren dokuma sanatı Osmanlı sarayında önemli bir yer tutar. İleri dokuma tekniğinin yanı sıra, kullanılan kıymetli kumaşlar ve zengin desenler kaftanları farklı kılar. Kaftan mirasımızın büyük bir kısmını oluşturan 2500 parça İstanbul Topkapı Müzesinde sergilenmektedir.

Padişah, padişah ailesi ve Yüce Divan üyeleri için özenle dikilen kaftanlar saray sanatında önemli yer tutarlar. Sade ve desenli kumaşlar kullanılarak hazırlanan kaftanlar genellikle önü açık, bol kesim, yakasız, kısa veya uzun kolludur. Kaftanların bu özellikleri değişik dönemlerde de devam etmiştir.

Üç Toplu Kaftan
I. SELİM (1512-1520)

Tören kaftanları telli, çatma, seraser ve kemha gibi en pahalı kumaşlar kullanılarak hazırlanır; üzerleri kürk ile elmas, zümrüt gibi değerli taşlarla süslenir. Bu kaftanlar yen adı verilen omuzdan kola doğru uzanan ikinci bir kolun dışında diğer kaftanlara benzerler. Bu yen kaftana ihtişam kattığı gibi, özel günlerde ve bayramlarda bu yeni öpmek Osmanlı'da adet olmuştur. Kaftan Koleksiyonu zaman zaman İtalyan sanatçılarından etkilenmiş tecrübeli Osmanlı sanatkarları tarafından oluşturulan kaftan desenlerinin, firmamızın sahibi T.Tahir Önder'in yaratıcı kompozisyonlarıyla kaliteli el halılarına aktarılmasıyla oluşturuldu. Bu koleksiyon Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun (1299) 700. yıldönümü anısına Klasik Halı tarafından üretildi. Kaftan Koleksiyonu halılarında kullanılan ince desenler II. Beyazıd (1481-1512), I. Selim (1512-1520), Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566), I. Ahmed (1603-1617), IV. Murat (1623-1640) ve diğer Osmanlı padişahlarının kaftanlarından; yastık kılıfı, divan örtüsü ve duvar dekorasyonu desenlerinden alınmıştır.